Pre dospelých a staršie osoby
Čo je ušný maz?
Ušný maz je užitočným produktom mazových žliaz kože vonkajšieho zvukovodu, ktorý zvláčňuje a chráni kožu vonkajšieho zvukovodu.
Je neoddeliteľnou súčasťou prirodzeného samočistiaceho procesu, pri ktorom sa z vnútornej časti vonkajšieho zvukovodu posúvajú nečistoty von do ústia ucha. Nahromadený prebytočný maz vytvára mazové zátky, ktoré môžu upchať zvukovod. Odhaduje sa, že tento problém trápi 2 % až 6 % obyvateľstva. Upchatie zvukovodu sa obyčajne objavuje náhle – napríklad po kúpeli, keď mazová zátka napučí, alebo po čistení ucha vatovými tyčinkami, keď maz zostane natlačený v zadnej časti zvukovodu.
Je veľmi dôležité nenarušovať prirodzený samočistiaci proces ucha pomocou hygienických tyčiniek alebo iných predmetov. Môže sa tým poškodiť jemná koža zvukovodu, čo môže viesť k vzniku zápalu zvukovodu.
Sprej na čistenie uší Vaxol, ako čistiť uši?
Čistenie uší vodou alebo tyčinkami môže spôsobiť viac problémov ako úžitku. Okrem toho predstavuje „vŕtanie sa“ v uchu tyčinkou alebo iným predmetom riziko poškodenia bubienka, ako aj stlačenia ušného mazu do tzv. zátky z ušného mazu. Keď sa vytvorí takáto „zátka“, môžete začať cítiť svrbenie, bolesť alebo dokonca môžete dočasne prestať počuť. Potom musíte navštíviť laryngológa. Tomu sa môžete vyhnúť pravidelným používaním prípravkov určených na správnu a bezpečnú starostlivosť o uši. Takýmto vhodným prípravkom je Vaxol.
Použitie prípravku Vaxol je veľmi jednoduché. Fľaštičku najskôr zahrejte v dlaniach a pred použitím ju pretrepte. Potom vložte koncovku aplikátora do zvukovodu a stlačte aplikátor. Vaxol je navrhnutý tak, aby nepoškodil bubienok. So správne tvarovanou koncovkou nie je možné zasunúť aplikátor hlboko do zvukovodu
Vaxol je jediný ušný sprej, ktorý získal odporúčanie Českej spoločnosti otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku.
Ak hľadáte bezpečný a účinný spôsob starostlivosti o uši, potom je Vaxol to najlepšie, čo môžete nájsť.
Pre osoby, ktoré sa venujú vodným športom.
Jednou z úloh ušného mazu je zabrániť tomu, aby sa voda dostávala do zvukovodu. Okrem toho chráni pred poškodením kože v dôsledku zadržiavania vody, čo môže mať nepríjemné následky, ako je napríklad zápal vonkajšieho ucha. Týmito problémami trpia častejšie tí, ktorí sa venujú vodným športom. Zápal vonkajšieho ucha sa preto tiež nazýva „plaveckým uchom“.
Hlavnou príčinou zápalu vonkajšieho ucha je častý kontakt s vodou a vlhkosťou (hlavne pri vodných športoch). Častý pobyt vo vode spôsobuje oslabenie prirodzenej ochrany ucha.
Medzi príznaky zápalu vonkajšieho ucha patrí:
- pocit upchatého ucha,
- pocit svrbenia,
- silná bolesť ucha,
- horúčka.
Ak teda máte problémy s ušami, je dôležité ich udržiavať suché – baktériám sa darí vo vlhkom prostredí.
Vaxol neobsahuje vodu, takže nepodporuje rast kvasiniek a baktérií vyskytujúcich sa na koži alebo vo vode. Olivový olej obsiahnutý v prípravku vytvára ochrannú bariéru, ktorá bráni prenikaniu vody do ucha. Navyše hydroxytyrozol, ktorý je jednou z prirodzene sa vyskytujúcich zlúčenín v olivovom oleji, vykazuje antimykotické a antibakteriálne účinky. Preto je vhodné aplikovať jednu dávku prípravku Vaxol pred každou návštevou bazéna.
Prevencia pre osoby, ktoré trpia svrbením v uchu
Svrbenie uší postihuje veľa pacientov, najmä vo vyššom veku. Súvisí to s prirodzenými procesmi, ako sú znížená produkcia ušného mazu, jeho nižšia viskozita a stenčovanie kože vo vonkajšom zvukovode. Koža trpí suchosťou, šúpe sa a to spôsobuje nepríjemné svrbenie.
Nedostatok prirodzenej ochrannej bariéry tvorenej ušným mazom môže tiež prispieť k častejším infekciám vonkajšieho ucha. Aby ste si teda vytvorili ochrannú bariéru a zmiernili svrbenie, stojí za to siahnuť po prípravku Vaxol. Vďaka svojim vlastnostiam zvláčňuje kožu a vytvára priaznivé podmienky na jej regeneráciu.
Pre osoby, ktoré používajú sluchové pomôcky
Prítomnosť cudzích telies v uchu, ako sú slúchadlá alebo načúvadlá, môže stimulovať mazové žľazy k nadmernej produkcii ušného mazu. Pri používaní sluchových pomôcok je preto oveľa pravdepodobnejšie, že sa objavia problémy s produkciou ušného mazu. V 60 % – 70 % prípadov opravovaných sluchových aparátov súvisia ich poruchy s kontaktom s ušným mazom.
Pre osoby, ktoré nosia slúchadlá alebo načúvadlá, platí, že:
- nadbytočný maz a vlhkosť majú zásadný vplyv na správnu činnosť aparátu,
- nadbytočný maz môže spôsobiť nesprávne vloženie aparátu do zvukovodu,
- nadbytočný ušný maz môže zanášať ventilačné otvory aparátu.
Správna a pravidelná hygiena vonkajšieho zvukovodu je preto veľmi dôležitá.
Prípravok Vaxol by sa mal aplikovať večer pred spaním, po vybratí načúvadla z ucha.