Prípravky do uší – Ušný sprej pre deti – Vaxol
ABC UCHA

Abeceda ucha

Úloha ušného mazu

Ušný maz (lat. cerumen) je žltkastá viskózna látka produkovaná žľazami v chrupavkovej časti vonkajšieho zvukovodu.

Je to viskózna zmes produkovaná mazovými žľazami, potnými žľazami a menej viskózna zmes z modifikovaných apokrinných potných žliaz a odumretých kožných buniek, ktoré obklopujú zvukovod. Svojím chemickým zložením zabraňuje rastu baktérií a plesní a tým chráni ucho pred infekciami.

Ušný maz premazáva a zvláčňuje kožu vo vonkajšom zvukovode, čím ju chráni pred drobnými poraneniami a zabraňuje prenikaniu vody do ucha.

Zohráva dôležitú úlohu aj pri samočistiacom procese ucha, pretože sa na ňom zachytávajú drobné cudzie telesá, ako sú častice prachu a nečistoty, a zabraňuje ich prenikaniu k bubienku.

Čistenie zvukovodu prebieha pomocou pohybu epitelu a podporujú ho žuvacie pohyby. Spolu s mazom sa presúvajú nečistoty zachytené vo zvukovode. Pohyby čeľusťou posúvajú nečistoty zo stien smerom k ústiu vonkajšieho zvukovodu.

Ušný maz je prirodzená viskózna zmes a nemal by sa za normálnych okolností odstraňovať zvnútra zvukovodu, len z jeho ústia. Ušný maz je teda prospešný a zbavovať sa ho môže byť škodlivé. Len nahromadený a stlačený ušný maz uzatvára zvukovod a spôsobuje poruchy sluchu.

Problémy so sluchom

Jednou z častých príčin zhoršenia sluchu je prebytok ušného mazu vo zvukovode a vznik tzv. zátky z ušného mazu.. Túto situáciu môže spôsobiť zvýšená produkcia ušného mazu alebo zlý spôsob čistenia ucha. Veľa ľudí používa na odstránenie nadbytočného ušného mazu hygienické vatové tyčinky. Odborní lekári – laryngológovia apelujú na ľudí, aby si nečistili uši týmto spôsobom. Je to nevhodná metóda čistenia uší, ktorá často prispieva k poruchám sluchu. Jednak sa môže poškodiť jemná blanka bubienka, čo spôsobuje vážne komplikácie, a navyše sa môže ušný maz zatláčať a hromadiť vo vonkajšom zvukovode. Keď sa vytvorí zátka z ušného mazu, je často nutné navštíviť odborníka.

Nadmerné množstvo ušného mazu môže spôsobiť aj nepríjemný tinitus, ktorý sa prejavuje ako bzučanie, zvonenie, pískanie, klepanie, ktoré bráni normálnemu fungovaniu. Tinitus má subjektívny charakter – počuje ho len osoba, ktorá ním trpí. Môže sa objavovať len v určitých situáciách alebo môže byť prítomný neustále, postihuje jedno ucho alebo obe uši alebo sa vníma v hlave.

Je to preto, lebo sa takmer 80 % zvuku generuje vo vnútornom uchu, alebo, presnejšie, v časti ucha, ktorá sa nazýva slimák. Tinitus spôsobuje náhly alebo dlhodobý hluk (napr. rockový koncert), silný stres, potápanie, silné nachladnutie, určité lieky (napr. streptomycín, neomycín, gentamycín). Niekedy je jeho príčina neznáma. Kým navštívite odborníka, uistite sa, že príčinou tinitu nie je upchatie vonkajšieho zvukovodu ušným mazom alebo cudzím telesom.

Infekcia uší v dôsledku pôsobenia vody

Zápal vonkajšieho ucha je jedným z problémov s ušami, známym ako „plavecké ucho“. Medzi jeho príznaky patrí bolesť alebo svrbenie ucha, pocit zaľahnutého alebo upchatého ucha a porucha sluchu. Môže sa objaviť aj opuch ucha a hnisavý výtok.

Príčiny

Skupiny osôb, ktoré sú mimoriadne náchylné na infekcie vonkajšieho ucha:

  • osoby, ktoré sa venujú vodným športom – plávaniu a potápaniu,
  • osoby, ktoré používajú na čistenie uší vodu.

Vlhkosť vo vonkajšom zvukovode prispieva k vzniku infekcie vonkajšieho ucha tak, že uľahčuje šírenie baktérií, ktoré sa nachádzajú na koži vonkajšieho zvukovodu (Campos et al., 2000, Hawke, 1984). Najčastejšou príčinou bakteriálnych infekcií vonkajšieho ucha sú baktérie Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus. Ďalšou príčinou môže byť nesprávne čistenie uší, ktoré spôsobuje podráždenie kože vonkajšieho zvukovodu.

Prevencia

Správne a dôkladné vysušenie uší po kúpeli a ich správne čistenie môže znížiť riziko vzniku infekcie vonkajšieho ucha.

Pred kúpaním použite Vaxol, ktorý vytvorí ochranný lipidový film, ten chráni ucho pred vlhkosťou a uľahčuje odstraňovanie vody zo zvukovodu. Hydroxytyrozol, ktorý je prirodzenou zložkou olivového oleja, má navyše vedecky preukázané antibakteriálne a antimykotické vlastnosti. Vaxol je jediný ušný sprej odporúčaný Českou spoločnosťou otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku na použitie pri ochrane zvukovodu pred nepriaznivými účinkami vlhkosti.

Svrbenie uší

Svrbenie uší postihuje veľa pacientov, najmä vo vyššom veku. Súvisí to s prirodzenými procesmi, ako sú znížená produkcia ušného mazu, jeho nižšia viskozita a stenčovanie kože vo vonkajšom zvukovode. Koža trpí suchosťou, šúpe sa a to spôsobuje nepríjemné svrbenie.

Nedostatok prirodzenej ochrannej bariéry tvorenej ušným mazom môže tiež prispieť k častejším infekciám vonkajšieho ucha. Preto je vhodné obnovovať ochrannú bariéru a zmierňovať svrbenie prípravkom Vaxol. Vďaka svojim vlastnostiam Vaxol zvláčňuje kožu a vytvára priaznivé podmienky na jej regeneráciu.

Ďalšou príčinou svrbenia uší môže byť mykotická infekcia. Zvyčajne sa prejavuje bielym povlakom vo zvukovode a v ušnici. Mykotické bunky sú stálymi obyvateľmi kože všetkých ľudí. Pri zníženej obranyschopnosti, metabolických poruchách, dlhodobom užívaní antibiotík alebo hormonálnych liekov môže mykotická mikroflóra intenzívne narásť. Aj častý kontakt s vodou zvyšuje riziko mikrobiálnej infekcie. V prípade mykotických infekcií navštívte odborného lekára.

Čomu sa vyhnúť?

Nepoužívajte na čistenie uší hygienické tyčinky ani iné predmety každodennej potreby, ako sú kľúče, kancelárske spinky alebo vlásenky. Môžu podráždiť alebo poraniť jemnú kožu zvukovodu a ľahko preniknúť k bubienku a poškodiť ho. Týmito spôsobmi čistenia sa ušný maz často zatláča hlbšie do zvukovodu. Ušný maz môže upchávať vonkajší zvukovod alebo doliehať na bubienok a obmedzovať jeho pohyblivosť. Upchatie zvukovodu je jednou z najčastejších príčin porúch sluchu. Laryngológovia neodporúčajú ani používanie „ušných sviečok“. Používanie ušných sviečok môže spôsobiť popálenie vnútorných a vonkajších častí vonkajšieho ucha, druhotnú infekciu zvukovodu, upchatie zvukovodu, znečistenie bubienka popolčekom a voskom sviečky alebo môžu spôsobiť prederavenie bubienka (Powell, 2005; Seely, 1996; Kutz, 2008).

Nie je vhodné ani časté čistenie zvukovodu, pretože nedostatok mazu môže viesť k svrbeniu v uchu a vysychaniu a odlupovaniu kože. Ak sa intenzívne odstraňuje ušný maz zo zdravej kože zvukovodu, koža sa bráni jeho zvýšenou tvorbou, čo narúša prirodzený proces jeho tvorby. Nadmerné množstvo ušného mazu potom spôsobuje upchávanie zvukovodu.